Rýchle lopaty

(Správa z akcie rýchleho nasadenia.)

12.august 2022 SEČ 14:00

Pred bránku do dvora kostola dopadla prekážka (6 ton piesku).

Telefónny operátor otec Peter B. vyhlásil mobilizáciu miništrantov a birmovancov, z ktorých boli 4 v pohotovosti a schopní boja.

Ochotní boli aj mladší, ale tých sme poslali domov, pretože by mohli ohroziť meno starších :-)

O 15:10 SEČ sme začali operáciu “rýchle lopaty”.

Z farského dvora sme získali 2 prevádzky-schopné fúriky a 3 lopaty.

Dodatočne sme získali ďalšie technické pomôcky na riešenie krízových situácii (malý priestor, veľká kopa).

1 fúrik a lopatu – na denné posilňovanie priniesol Juraj B..

Celá operácia trvala 3 hodiny.

Vďaka našim 4 šikovným birmovancom/miništrantom (Adam, Juraj, Kiko, Teo) veriaci nemuseli prekonávať “púštnu dunu” a ani do kostola sa piesok nedostal.

Prajeme im, aby rástli v odvahe a sile konať pohotovo dobro. Tiež, aby sa po takom výkone rýchlo dali “dokopy”.

Ostatným prajeme šťastný návrat z odpočinku a dobré využívanie času.

Na záver vyhlasujeme súťaž pre našich birmovancov (úloha na prebúdzanie do reality :-) ):

  1. level: Akou priemernou rýchlosťou ((t/h) prenášala skupina birmovancov piesok z bodu A do bodu B? (Rýchlosť počítaj v jednotke rýchlosti tona/hodinu teda t/h.)
  2. level: Akou priemernou rýchlosťou by sa hýbali fúriky, ak by bolo vo fúriku 50 kíl piesku, každý fúrik by urobil rovnaký počet jázd a čistý čas pre pohyb každého fúrika by bol 2 hodiny a na vzdialenosť 35 metrov (je v nej spočítaná cesta tam aj späť)? Celá kopa piesku mala 6 ton. (Môžeš počítať v m/s alebo km/h.)
  3. level: Pouvažuj, ako sa ti darí využívať čas cez prázdniny a ako sa ti darí rásť v slobode – teda vo využívaní času pre dobro a v napredovaní v Tvojej príprave. Urob si rozhodnutie ako ďalej.
  4. Bonusová úloha: Pozri si video na konci a skús z neho získať posolstvo, čo sa tam hovorí. Možno budeš potrebovať kamaráta, ktorý Ti pomôže s angličtinou. Dozvieš sa, ako je potrebné pracovať na našej úlohe, ktorú sme začali v júni. Ide o dôležitú podmienku pokračovania v príprave na sviatosť birmovania alebo v príprave do života v dospelosti. VIDEO je TU.

Ako vyhodnotíme súťaž:

Vyrieš úlohy (3 levely) aj s bonusovou. Napíš odpovede na papier a daj do schránky vo dverách fary (nezabudni uviesť, kto si), alebo pošli mailom na adresu farnosti: fara.poprad-velka@saleziani.sk . Prví traja získajú peknú odmenu. Ostatní postup do ďalšej prípravy.

Všetky fotky nájdete TU