Halový futbalový turnaj KAMA 2023

Kama Bardejov 2023 (6-8.10.2023)

Ako to vlastne bolo…

Piatok

Výber popradského družstva sa rozdelil na dve skupiny. Prvá skupina vycestovala v popoludňajších hodinách autobusom, druhá skupina vyrazila spred Oratka v podvečer. Po príchode všetkých na ubytovanie do školy, po rozbalení a diskusii o taktike sa výber Popradu presunul do mestskej haly v Bardejove, kde nasledovali skupinové hry na utuženie kolektívu a nakoniec aj spoločná večerná modlitba.


Sobota

1.hrací deň sa začal svätou omšou, po ktorej nasledovali raňajky a presun do haly. Popradskí hráči v kategórii U19 sa predstavili hneď v prvom zápase proti Humennému. Vyhrali sme suverénne 5:1 gólmi Francesca 3x a Kika 2x . Po zápase starších nasledoval zápas mladších v ktorom tiež vyhrali nad strediskom Poštárka 3:2 gólmi Marka, Filipa a Paťa. Potom nasledovala dlhšia prestávka pre popradské tímy a po nej sa predstavili
súčasne aj starší aj mladší. Starší sa postavili proti súperovi z Michaloviec ktorého porazili 3:0 gólmi Francesca 2x a Kika 1x. Zatiaľ čo mladší podľahli súperovi z Prešova 5:0. Po odohratí oboch zápasov sme išli na obed a oddýchli sme si pred ďalšími ťažkými zápasmi. O druhej popoludní sa proti finalistovi z Košíc postavili starší. Po prvom polčase bol stav nerozhodný 1:1. Hral sa veľmi atraktívny futbal z jednej strany na druhú, no po našich nevyužitých šanciach sa potvrdilo staré športové známe “Nedáš dostaneš”. A tak starší prehrali s favoritom z Košíc 2:1, gól za nás strelil Mišo R. Na veľmi, pre nás Popradčanov, atraktívny zápas sa dalo pozerať o necelú pol hodinu neskôr, kedy sa postavili hráči mladšieho Popradského družstva favoritovi skupiny z Prešova. Naši chlapci začali zápas s odhodlaním potrápiť súpera, no individuálne kvality Prešova sa preukázali a Poprad tak prehral s Prešovom 0:5.
O 15:00 hodine sa predstavil výber z Popradu opäť a to proti domácim z Bardejova. Prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý, a tak skončil výsledkom 1:1. Do druhého polčasu sme šli s odhodlaním nedostať hneď z úvodnej akcie gól a snažiť sa hrať s nimi ako doteraz. To, čo sme si povedali sme neubránili, a tak sme z prvej akcie domácich v druhom polčase inkasovali. Bardejovská hala ožila a razom bolo hráčov Bardejova na ihrisku o jedného viac (fanúšikovia začali veľmi povzbudzovať). Stretnutie sa skončilo jednoznačným víťazstvom Bardejova 8:1, gól za Poprad strelil Kiko. Chlapci mladší sa predstavili v zápase proti Košiciam stredisko Kalvária. Nedali sa zmôcť myšlienkami z minulého zápasu a išli do tohto zápasu s odhodlaním vyhrať a kvalifikovať sa na zápas o 3. miesto. Súboj sa začal rýchlo, hra sa prenášala z jednej strany na druhú. Košičania však skórovali tromi rýchlymi gólmi a zápas už sme viac menej len dohrávali. Stretnutie sa skončilo 5:0 pre Košice. Posledný zápas prvého hracieho dňa odohrali starší Popradčania proti druhému finalistovi z Prešova. Zápas sa začal podľa očakávaní, Prešov tlačil a u nás sa preukázal nedostatok síl po dvoch ťažkých zápasoch. Aj napriek výsledku 8:2 sme si zo zápasu odniesli maximum a hrali sme do konca, gólovo sa presadili Francesco a Kiko. Posledný zápas Popradu odohrali mladší a to proti výberu Michaloviec. Zápas zo začiatku ovládali Michalovčania, čo neskôr vyústilo do inkasovaného gólu v polovici prvého polčasu. Chalanov to však nezlomilo a o to bojovnejšie sa snažili o to, aby sa dostali do vytúženého zápasu o 5. miesto. Zápas vzali do vlastných rúk a dobýjali bránku Michaloviec ako to len šlo, ako keby nám chýbalo len to
povestné šťastie. No dočkali sme sa a minútu pred koncom stretnutia, keď hráč Michaloviec zahral nedovolene rukou vo vlastnom pokutovom území, naskytla sa šanca vyrovnať. Nemohli si to chlapci nechať ujsť a tak si loptu na biely bod postavil Marko. Jeho strela trafila kde mala a Poprad vyrovnal. Rozhodca fúkol do píšťalky a ukončil stretnutie. Nasledoval rozstrel zo značky pokutového kopu. Ako prvý si loptu postavil strelec jediného nášho gólu v riadnom hracom čase no na veľké počudovanie gól nedal. Náš brankár to zobral do vlastných rúk a ukázal svoje majstrovstvo – chytil penaltu súpera. Nasledovala druhá séria, v ktorej dal gól aj Patrik aj protihráč. Zlomový moment nastal keď si loptu postavil Filip, sieť sa rozvlnila po druhý raz a Popradčania vedeli, že ak Michalovce penaltu nepremenia, Poprad vyhrá. A tak sa napokon aj stalo, protihráč netrafil bránu a mladší sa dostali do zápasu o 5.miesto.
Po napätých zápasoch sa družina rozdelila na dve skupiny. Tí čo si zobrali plavky využili možnosť regenerácie v mestskej plavárni. Druhá skupina sa presunula do bardejovského oratória, kde mali rôzne aktivity. Najväčším lákadlom sa okamžite stali zorby.
Po dlhom dni sa Popradčania vrátili do školy a pripravili sa na ďalší hrací deň.

Nedeľa

Ráno bolo jednoduchšie ako to sobotňajšie. Čiastočné pobalenie sa, raňajky a odchod do haly boli priority. Hneď po príchode sme si uvedomili čo nás čaká a boli sme pripravení dať do zápasu všetko. Mladší nastúpili proti Humennému a starší opäť proti domácim z Bardejova. Zápas mladších bol z počiatku opatrný, no opatrne sa futbal nehrá, povedali si a začali hrať. Vytvárali sme si šance so zakončením a zápas bol pre divákov zaujímavý. Góly však nepadali a s blížiacim sa koncom bolo vidieť rastúcu nervozitu na obidvoch stranách. Paťo sa rozhodol skúsiť šťastie. Vystrelil na bránu a už sa zdalo že lopta minie kapuru, keď sa zrazu odrazila tesne pred bránou od Filipa N., ktorý so šťastím skóroval. Obrovská radosť zaplavila striedačku Popradu, no nebolo to nič v porovnaní s tým čo sa stalo o minútu neskôr. Siréna zahučala a stretnutie sa skončilo. Mladší chalani z Popradu získali vytúžené 5. miesto.
Na druhej strane sa starší z víťazstva netešili. Súperovi z Bardejova podľahli 4:1 a naším jediným strelcom bol Kiko. Popradčania obsadili konečné 4. miesto, ale aj napriek tomu si zabezpečili postup na celoslovenskú KAMU do Banskej Bystrice na jar budúceho roka. Po ukončení finálových zápasov sa všetci presunuli do kostola, kde sa konala svätá omša a po nej vyhodnotenie turnaja. Netreba zabudnúť na jedno individuálne ocenenie. Najlepším strelcom turnaja v kategórii do 19 rokov sa stal Francesco s celkovým počtom 6 gólov.


Výber Popradu ( Chlapci z oratka-Juh a z Popradu-Veľkej):


Starší:
Brankár: Oliver (Oldo)
Obrancovia: Maťo (Lingy), Michal (Reči),Timo (Timo)
Útočníci: Francesco (Fra), Kiko (Kiko), Jano (Džony), Michal (Mišo)

Mladší:
Brankár: Matej (Harry, Blážo)
Obrancovia: Paťo (Paťo), Fero (Feri), Dano (Danko)
Útočníci: Marko (Marko), Filip (Magda), Dominik (Domino), Filip (Filip), Jakub (Rečko)
Tréneri: MaŤo (Ví) a Miro
Morálna podpora: Peťo dží (G)
Salezián: Miro Podstavek (Nadstavec)

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili, saleziánom z Bardejova za výborne pripravenú akciu, za nové priateľstvá aj nové futbalové zážitky.

Športoví spisovatelia: Juraj Budaj a Oliver Kras.