Aktuálny odkaz barbarskej noci

Pietna spomienka pri pamätníku obetiam komunizmu v Poprade – Veľkej

14. apríla 2023 pri príležitosti 73. výročia „Barbarskej noci“ Svetové združenie bývalých politických väzňov a Saleziáni Dona Bosca v Poprade pripravili pietnu spomienku, ktorá sa konala pri Pamätníku obetiam komunizmu na cintoríne v Poprade – Veľkej. Po položení venca k pamätníku v príhovoroch vystúpili Marek Duda, za rehoľný rád Dominikánov páter Hilár, vlastným menom Jozef Štefurik a František Bednár.

Sme v dobe, keď mnoho nevieme ani netušíme…

… o pol noci vo štvrtok z 13. na 14.4. 1950 komunisti spustili “akciu K”. Uväznili v koncentračných táboroch viac ako tisíc rehoľníkov. Zobrali im domov, majetok a práva. To všetko iba preto, aby neprekážali v novom “spásnom” režime – ktorý sľuboval raj bez Boha. Rehole zakázali.

…Ako sa to mohlo stať? Ako je možné, že vlastní zrádzajú vlastných? … Ako je možné, že v jednej cele väzenia sa stretne zlodej – ktorý iných učil kradnúť a ten, kto iných učil, aby boli čestní a aby nekradli?

Príhovor pátra Hilára:

Videá a texty príhovorov si môžete pozrieť TU

Tak málo stačí, aby sme počúvali to, čo sa nám páči a hovorili si to, čo sa nám páči…, aby sme sa nepočúvali navzájom… nerozprávali sa… Stačí byť ľahostajným, nestarať sa o svoju vieru, o dobro druhých. Takto sa ľahko dá zabudnúť, či nepochopiť, že … jedinou Cestou, Pravdou a Životom je ten, kto to dokázal – Ježiš Kristus – Zmŕtvychvstalý. … žiaden komunista, fašista, … revolucionár… hviezda… či “dobrodinca”… Lož má krátke nohy…, ale uspokojenie sa s ňou zraňuje a mnohých stojí aj život.

Našťastie ešte máme kúsok času na záchranu, pokým žijeme.

Našťastie máme Nebeského Otca, ktorý dokáže každé zlo obrátiť na dobro.

Našťastie je Ježiš blízko… je tu – s nami – v našom spoločenstve…. Nedá sa zlomiť a ani vyhnať.

Požehnanú Veľkonočnú oktávu všetkým.

DVsdb