Recenzia na ságu Odvážne srdce

Ak máš dobrý námet na knihu, alebo niečo, čo môže pomôcť mladému človeku pri jeho raste, ozvi sa…

Prichádzajú jesenné a zimné večery, ktoré vedia poskytnúť čas na čítanie, uvažovanie, ale aj rozhovory. Iným slovom, ponúkajú vhodný spôsob na zmysluplné trávenie času a prehĺbenie krehkých rodinných vzťahov. Čítanie kníh, príbehov i poézie kultivuje dušu a oslobodzuje ju od závislosti na obrazovkách, či displejoch, … i od samoty. Mnohí budete určite súhlasiť s tým, že dobrý príbeh má silný vplyv na človeka a vie ho pohnúť, či nasmerovať od seba k druhým.

Najprv o čom to “Odvážne srdce je”…

Ide príbeh premeny chlapca Willa na muža, ktorý objavuje svoju minulosť, svoje talenty i slabosti a zároveň siaha po najvyšších métach plného života. Nedá sa znechutiť a ani zastaviť. Túžba je motorom, ktorá ho prenáša cez nástrahy, strachy, prehry i víťazstvá… Tuší, že v živote sa “hrá” o všetko. Popri hlavnom hrdinovi sa vynárajú postavy, v ktorých sa sem tam môžeme nájsť aj my sami.

Autorovi Jurajovi Vojtášovi sa podarilo majstrovským spôsobom preniesť nejedného čitateľa do imaginárneho sveta bez toho, aby mu zobral kontakt s realitou. To, čo zažívajú otcovia, mamy, synovia a dcéry v bežnom svete, vložil do príbehu neskutočnej fantázie. No nie preto, aby nás iba pobavil, či pomohol aspoň na chvíľu zabudnúť na skutočnosť. Čitateľ čoskoro zistí, že mu spisovateľ ponúka vo fantázii krídla, aby mu s ľahkosťou a nadhľadom pomohol vidieť to, čo je v skutočnom živote zahalené hmlou alebo temnotou. Akosi ľahšie môže objaviť to, čo v skutočnom živote pomáha človeku nestratiť svoju tvár, alebo ju znovu nadobudnúť… kto je na jeho strane a kto sa tak iba tvári. Nenásilne nás povzbudzuje, aby sme sa o svojich postrehoch a vnímaniach podelili s tými, ktorým dôverujeme, aby sme z príbehu získali viac, ako dokážeme iba sami.

Napriek dĺžke príbehu a niektorých detailných opisoch má celý dej svoju gradáciu i napätie. Dokonca by sa dalo povedať, že každá zo 4 kníh má akoby ucelené posolstvo s malým pozvaním nezastaviť sa a ísť ďalej.

D.V. sdb

  1. kniha Odvážne srdce

Strhujúci príbeh chlapca z divočiny, ktorý zachraňuje mladú šľachtičnú Caru z moci hrozného draka. Približuje zrod mladého hrdinu a boj otca, ktorý túži získať späť synovo srdce.

V divočine obývanej smrtiacimi netvormi má Willov otec ako jediný moc zastaviť ich. Ukrýva pred synom hrozné tajomstvo, preto ho odmieta zasvätiť do boja. Cara nesie temné bremeno. Je sľúbená najvyššiemu z netvorov, čiernemu drakovi, ktorý ju unesie. Will sa vydáva zachrániť ju. V dračom sídle musí mladý hrdina čeliť najtvrdšej skúške svojho života: svojim darom a minulosti. Drak mu dá ponuku, o akej sa mu ani nesnívalo.

Podarí sa Willovi odolať mocnému drakovi a zachrániť Caru?

2. kniha: Kráľ bez Trónu

Kráľ bez trónu je pokračovaním knihy Odvážne srdce. Juraj Vojtáš v nej prostredníctvom príbehu popisuje to, ako mladí môžu objavovať vlastné talenty, dary, vytvoriť si priestor na ticho a ako sa zapojiť do spoločného…

3. kniha: Darca Života

Tretie pokračovanie známej knihy Odvážne srdce privedie čitateľa do mesta Fornem, ktoré sa nachádza v obkľúčení nepriateľskej armády. Willova mama v snahe zachrániť syna takmer podľahne dávnemu zraneniu. Pomôcť jej dokážu len…

4. kniha: Jazdci Nebies

Veľkolepé vyvrcholenie série Odvážne srdce sa začína na búrlivých vlnách divokého oceánu. Will s Carou a Millianom cezeň utekajú pred krutým cisárom. Podarí sa Willovi s priateľmi uniknúť a prekročiť Veľkú vlnu, ktorú doteraz…