Prvá etapa Cesty okolo sveta

   Začiatok decembra bol pre oratkárov veľmi zaujímavý. Najodvážnejší z nich sa totiž vydali na Cestu okolo sveta, odhodlaní prekonať sa a spoznať neprebádané miesta! Prihlásiť sa mohli  ako jednotlivci alebo ako dvojčlenný tím. A tak od vyhlásenia až do dňa odchodu usilovne pripravovali lode, balili batohy a hlavne sa tešili na novú dávku zážitkov, ktorých bude nepochybne veľa. 

   Siedmeho decembra ich lode vyplávali z prístavov a začali objavovať náš kontinent – Európu. Súťaživé tímy sa vybrali každý vlastnou cestou, ale po celý čas animátorov informovali o priebehu výpravy. A keďže sa s týmito zážitkami chceli podeliť, vychutnajte si pár záberov z ich cesty.

   Fíni sú vraj najspokojnejší ľudia na zemi. Tímy sa však nenechali zahanbiť a tiež sa zamysleli nad vecami, ktoré ich robia šťastnými. Okrem toho sa im podarilo získať titul PhDr. a ako je vo Fínsku zvykom, vyrobiť si pri tejto príležitosti cylinder a meč. 

   Viete ako sa pripravuje žúrek? To cestovatelia zistili a recept už majú v malíčku! A keď už boli v Poľsku, nezabudli si zaspomínať na pápeža Jána Pavla II., poľského rodáka, a pomodliť sa k Panne Márii.  

   Grécko ich privítalo slnkom zaliatymi plážami. Gréci im pripomenuli, aký dôležitý je čas strávený s rodinou, a zasvätili ich do tajomstva prípravy olivového oleja! Zastavili sa aj v Írsku, kde bol vyrobený  známy parník Titanic.

   Ukrajina je krajina, v ktorej sa nachádza neslávne známy Černobyľ. Na pamiatku zosnulých zapálili naši svetobežníci na najbližšom cintoríne sviečku. Miestne gazdinky ich naučili variť typické jedlo – boršč. Cestou sa podozvedali nové zaujímavosti o hlavnom meste Nemecka, Berlíne. Do rúk sa im tam dostal aj nemecký výtlačok Biblie! 

   Jednou z posledných zastávok bolo Španielsko – krajina futbalu a krajina, z ktorej pochádzal Krištof Kolumbus. Ten sa prvý vydal na podobnú cestu na akej sú dnes aj oni.

   Najdlhšie sa tímy zdržali v krajine nášho zakladateľa. Taliansko, slnečné pláže, svetoznáme pamiatky… Okrem toho, že spoznali Vatikán a pápežov, ktorí za posledné storočia zasadli na Petrovu stolicu, pochutili si aj na pizzi, ktorou sú Taliani preslávení. Nezabudli práve na dona Bosca, o ktorom toho vedia zase o niečo viac.

   Súťažiaci po prvej etape pricestovali domov, osláviť so svojimi blízkymi narodenie nášho Pána. Sú spokojní, zdraví a zvedaví, čo im táto cesta ešte prinesie. Okrem toho mali počas Vianoc možnosť získať bonusové body za video na tému „Vianoce u nich doma“. 

   Pred nami je ešte dlhá cesta, tak si oddýchnite a pripravte vybavenie. Čoskoro vyrážame!