Predstavovanie animátorov z oratka

Dnešné predstavovanie animátorov začneme Stanom, ktorého obľúbený citát zo Svätého písma netreba veľmi vysvetľovať. “Lebo Bohu nič nie je nemožné” (Lk 1,37) Pre Stana znamená, že hoci sme slabí a zdá sa, že pred nami sú nemožné veci, keď sa oprieme o Boha, tak to dokážeme. My sami sme slabí, nič nedokážeme, ale s Božou pomocou dokážeme aj to nemožné. Pane konaj cezo mňa a keď už ti v konaní tvojho diela nepomôžem, daj prosím aby som ti aspoň nezavadzal… Skutočne šťastným ho robí v prvom rade čas strávený z Bohom, lebo to je najdôležitejšie. Ale tiež vidieť ako mu deti z jeho stretka rastú pred očami, vidieť radosť v detských očiach, vidieť, že si deti tábory užívajú, vidieť dobro v jeho kamarátoch z oratka, čas strávený v kruhu animátorov  a v neposlednom rade vidieť, že ľudia na ktorých mu naozaj záleží sú šťastní. Ako vidíte, ku svojim kamarátom z oratka má veľmi blízko, čo ho teda motivuje byť animátorom? Možnosť byť tu pre druhých, pomáhať ľudom kráčať k Bohu, konať Božie dielo, byť tu pre nich ako opora a naplno využívať talenty, ktoré mu Boh zveril. Medzi jeho obľúbene myšlienky patrí – aj keď v živote dostaneš veľa gólov, Ježiš už za teba zápas vyhral. Na to snaží nikdy nezabúdať.

Čo dodáva Mery odvahu, keď sa niečoho bojí alebo si nie je istá kam ďalej? Jej obľúbený citát. Pán je moje svetlo a moja spása, koho sa mám báť? Pán je ochranca môjho života, pred kým sa mám strachovať? (Ž 27,1) K animátorstvu ju motivuje čas, ktorý môže stráviť s deťmi a to, že ich môže potešiť tým, že je s nimi, učiť ich niečo a hrať sa s nimi. Miluje ten pocit, keď môže niekoho potešiť. Motto, ktorým sa snaží riadiť je “Treat people with kindness.” To je jednoduché vyjadrenie toho, ako sama pristupuje ku svojmu okoliu a najmä mladým. Skutočne šťastnou ju robí, keď niekomu môže pomôcť alebo ho potešiť, keď vidí úsmev na tvári iných.

Jaro svoje predstavenie pripravil veľmi jednoducho, ale o to väčšiu hĺbku v ňom môžeme nájsť. Jeho mottom, ktorým sa riadi je – kde je láska, tam nie sú starosti a ak predsa sú prijímajú sa s láskou. Krásna myšlienka, ktorá môže sprevádzať aj naše životy. Na animátorstve ho motivuje, že môže približovať mladých k Bohu a spolu s ním ich formovať. Obľúbeným citátom zo Svätého písma je: “Ustavične sa radujte v Pánovi, hovorím, radujte sa.” (Flp 4,4) Podľa neho sa má kresťan radovať v Pánovi, a preto sa to snaží aj žiť. My s ním nemôžeme inak, ako súhlasiť. Naozaj šťastným ho robí Boh, sväté prijímanie a spoveď.

Naša Lenka sa snaží riadiť vetou šťastie hľadaj v maličkostiach. A preto sa s Božou pomocou snaží byť šťastná z naozaj každej maličkosti. Či už je to príjemný výlet v horách, ranná káva so škoricou, dobrá či nová kniha alebo možnosť zaspievať si a zahrať na gitare. Samozrejme ju nerobia šťastnou len maličkosti, ale aj jej rodina a priatelia. Radosť sa dá nájsť v každom Božom požehnaní a ak by tie mala začať vymenúvať, tak neskončí do konca života. Byť animátorkou ju motivujú úsmevy detí, priatelia, ktorých v oratku má, možnosť rozvíjať sa vo všetkých možných aj nemožných smeroch. Motivuje ju to, že čokoľvek zo seba dá, vždy sa jej to vráti v detskej radosti, ktorá je tou najkrajšou odmenou. Ďalšou myšlienkou, ktorá ju sprevádza v živote je – Take it easy. Step by step. But never ever stop. Táto myšlienka súvisí s jej obľúbeným citátom z Biblie a majú spoločné vysvetlenie. “Preto nebuďte ustarostení o zajtrajšok; zajtrajší deň sa postará sám o seba. Každý deň má dosť svojho trápenia.” (Mt 6, 34) Tí, čo Lenku poznajú vedia, ako sa vie zbytočne vystresovať prakticky zo všetkého. Tento verš ju oslovil, lebo hovorí o istote, ktorú môžeme mať v Bohu – môžeme spokojne prežívať dnešok a zajtrajšok nechať v jeho rukách. A on sa už postará. Myslí, že často zabúdame aký úžasný dar to je!