Predstavenie animátorov z oratka

Tí, ktorí s Grétkou trávia čas (alebo ju len zastihli v kontakte so stresujúcou situáciou), tak vedia, že si svoj obľúbený verš zo Svätého písma opakuje často. A to nie len sama sebe, ale i ľuďom okolo nej. Tento verš znie ,,Zajtrajšok sa o seba postará.” (Mt 6:34) Je totiž fajn si uvedomiť, že pri bránach ďalšieho dňa stojí už spomínaný Pán zajtrajška a preberá naše bremeno stresu a všetky otázky na svoje ramená. Ako motto si do svojich dní vzala verš z hymny prímestského tábora Malý princ – Let’s go do neba oh yeaah! Čo ju motivuje byť animátorkou? Už na jej prvom tábore ako dieťa pocítila neskutočnú túžbu byť animátorkou. Nevedela presne prečo, videla len ako všetci boli milí a šťastní, a to všetko posúvali ďalej. Teraz už však vie. Sme ako taký adaptér pre najnovšie iphony, ktoré nemajú vstup na slúchadlá. Aby decká mohli zobrať slúchadlá do uší a počúvať kvalitnú Božiu hudbu potrebujú niekoho, kto im ju podsunie od samotného zdroja. A to, ako v nich potom On sám začne pôsobiť a viesť ich životom cez nás je naozaj prenádherné. Pre Grétku slovo šťastie zahŕňa viac ako sa pre také slovo patrí. Či už sa usmeje nad maličkosťou ako je krásny mrak, hviezda alebo chutný čajík. Najspokojnejšia je, keď sú spokojní ľudia v jej okolí. A keď môže pri tom robiť nejakú obľúbenú aktivitku, je to perfect.

Markovi sa jeho obľúbený verš z Biblie spája s jasnými večermi na Tepličke, keď nádherne vidno nočnú oblohu. A práve vtedy preniká človeka uvedomenie si svojej nepatrnosti a zároveň obrovskej starostlivosti Boha-Otca o každého z nás. Vtedy, keď žasne nad krásou stvorenia a veľkosťou vesmíru si uvedomuje nekonečnú milosť, že Stvoriteľ prichádza k nemu s láskou, úplne osobne a špecificky. “Keď hľadím na nebesia, dielo tvojich rúk, na mesiac a na hviezdy, ktoré si ty stvoril: čože je človek, že naň pamätáš, a syn človeka, že sa ho ujímaš?” (Ž 8,4-5) Jeho animátorskou motiváciou sú viaceré veci. Jednou z nich je práve osobná skúsenosť s animátormi, ktorí sa mu venovali. Vďaka tomu vie, aký vplyv má animátor na mladého a ako mu veľakrát dokáže pomôcť, usmerniť, poradiť alebo byť príkladom. Druhou je to, že v mladých v oratku stretáva Boha a je rád, že môže slúžiť Ježišovi v nich (čokoľvek ste urobili jednému z týchto najmenších, mne ste urobili). Zotrvať v animátorstve mu pomáha aj spoločenstvo, ktoré sa prirodzene medzi animátormi tvorí. Životom ho ako motto sprevádza myšlienka od sv. Františka z Assisi – „Lepšie je múdro mlčať, ako dokazovať pravdu bez lásky.“ Úprimne ho teší, keď vidí mladých, ktorí majú živý vzťah s Ježišom (alebo na ňom aspoň pracujú) a svojím životom sú odvážnym svedectvom pre celú spoločnosť.

Saška si v živote pripomína svoje obľúbené motto, ktorým je Life is pain au chocolate – pretože spája jej obľúbené jazyky a vystihuje aký vie byť život.
Ten môže byť bolesťou, ale aj vynikajúcim francúzskym čokoládovým pečivom. Jej motiváciou byť animátorkou je je spoločenstvo najsam ľudí, ktorých pri tom mohla spoznať a s ktorými sa môže tejto činnosti venovať. Jej obľúbeným citátom zo Svätého písma je verš z knihy Prísloví – Človek v srdci zvažuje svoju cestu, no Pán jeho kroky usmerňuje. (Prís 16,9) A prečo? Lebo je to srdce, cez ktoré sa nám sprostredkúva božia vôľa. Je to srdce, kde môžeme počuť, ako ku nám hovorí Pán. A čo ju robú úprimne šťastnou? Na to je jednoduchá odpoveď – čas strávený s priateľmi, dobrá knižka a samozrejme dobrý rezník!

Katka zas úprimne šťastnou robia kamaráti, lezenie, skauting, animátorstvo a všetky krásne každodenné maličkosti a radosti. A čo je jej motiváciou v animátorstve? Na to vie dať jednoduchú odpoveď. Jednoznačne je to detská radosť. Obľúbeným veršom z Biblie je “Keď sa budeš brodiť vodami, budem s tebou, a keď riekami, nepotopia ťa, keď pôjdeš cez oheň, nepopáliš sa a plameň nebude horieť na tebe.” (Iz 43:2) Pretože jej pripomína, že Boh je stále s ňou a ona to cíti. A čo jej každodenné motto? Nikdy si nepriznaj, že na to nemáš.