Cesta okolo sveta pozná svojich víťazov

Mladí oratkári v posledných mesiacoch cestovali svetom a spoznávali rôzne krajiny. Dnes sú však už opäť doma a hoci nezvíťazil každý, všetci sú bohatší o nové zážitky a vedomosti. Cestovatelia, ktorí vynikli schopnosťou vytrvať a bojovať až do samého konca, sa dočkali svojej odmeny.

Ak ste čítali aj predošlé správy o ich cestách, určite viete, že svoju púť začali v domovskej Európe. Ich kroky ďalej viedli do Ázie, Afriky, ďalekej Austrálie a zakončili ju preskúmaním Ameriky. Na každom kontinente sa naučili niečo o domácich obyvateľoch a o podmienkach, v akých žijú. Kto by nechcel navštíviť všetkých sedem divov sveta? Ak ich nemôžete navštíviť, pokojne sa na nich opýtajte našich súťažiacich – tí vám radi všetko rozpovedia.

Posledným kontinentom, ktorý navštívili, bola Južná Amerika. Išlo do tuhého a okrem posledných bodov získali mapu k pokladu, ktorá rozpútala poriadnu zlatú horúčku. Poklad mal hodnotu neuveriteľných 400 bodov – také niečo mohlo ešte poriadne zamiešať karty. Súťažiaci neváhali  a s vetrom o preteky vyplávali na more.

Keď sa doplavili do Ameriky, najprv navštívili Argentínu – krajinu, z ktorej pochádza náš pápež František. Navštívili tam najväčší systém vodopádov na Zemi – Iguazu. Poznáte papagája s menom Blue? Tak určite viete, do akého mesta smerovali ich ďalšie kroky. Áno, je to Rio de Janiero. Mesto farieb a tanca ich očarilo a zúčastnili sa slávneho karnevalu. Samozrejme nevynechali ani známy a tajomný Veľkonočný ostrov v Čile. Krajina je od severu na východ dlhá neuveriteľných 4300 kilometrov a nachádza sa tu najsuchšia pláž na svete!

            Napriek tomu, že väčšina súťažiacich kávu nepije, v Kolumbii, krajine kávy, si ochutnávku nemohli nechať ujsť. Bola taká výborná, že si sľúbili, že sa tam vrátia, keď budú starší a vychutnajú si ju ešte viac. Počuli ste už o mieste menom Machu Picchu? Vytvorili ho Inkovia vo výške neuveriteľných 2430 metrov nad morom. Inkom sa podarilo vybudovať dômyselné potrubie na vodu. Spozorneli aj milovníci lám – tie pri návaloch turistov stratili plachosť a stretnutiu s nimi sa priam tešili.

            Organizátori v napätí očakávali prvých dobrodruhov na pobreží. Napokon sa na obzore predsa len vylodili prvé lode. Prvé miesto obsadila posádka Aďka Lopúcha a Tobiasa Kovalčíka. V tesnom závese sa doplavila dievčenská dvojica – Kajka Slebodníková a Dominika Lopúchová. Tretiu priečku získal jednotlivec, ktorý sa taktiež nebál plaviť neznámymi vodami, Marek Tarbaj. O poradí zvyšných dobrodruhov sa dočítate viac na našich sociálnych sieťach. Tiež si môžete zo záznamu pozrieť slávnostné vyhodnotenie, ktoré sa uskutočnilo chvíľku po krížovej ceste 14.3.2021. 

            A čo bájny poklad ? Už to vyzeralo, že sa na neho zabudlo, ale opak je pravdou! Do prístavu ho priniesli odhodlaní Chiara a Dávid Briscoliovci. Podarilo sa im dať hlavy dokopy, získať indície a nájsť ho v rekordne krátkom čase. 

            Blahoželáme víťazom, ale aj všetkým zúčastneným k novým zážitkom, ktorých je jednoznačne nespočetné množstvo. Všetkým námorníkom, ale organizátori odkazujú, aby mali oči a uši na stopkách – čoskoro sa možno opäť vydáme na cestu. Zatiaľ nech je dobrodružstvom všetko, čo prežívate, cestovatelia!