Ako sa neutopiť s deťmi v digitálnom svete?

V nedeľu popoludní viedli kroky mnohých rodičov do nášho oratka. Konala sa totiž prednáška o témach, ktoré nás často znepokojujú: ako čeliť výzvam digitálneho sveta a nestratiť sa v ňom seba  a ani svoje dieťa.

Poniektorí by všetky technológie možno najradšej zakázali, lebo majú pocit, že to celé ide dolu vodou. Opak je však  pravdou.

Lektorka Barbora Okruhľanská z projektu Digitálni rodičia nás vo svojej prednáške pozvala k tomu, aby sme sa tento svet snažili viac pochopiť. Nie je správne porovnávať svet, v ktorom sme rástli my so svetom, v ktorom rastú naše deti.- oni už takí svet nepoznajú. 

Treba sa o deti zaujímať, pýtať sa, čo ich na internete baví a prečo, treba mať prehľad čomu sa venujú alebo koho sledujú. 

Bavme sa s nimi o hrozbách, naučme ich obsah prijímať kriticky a nenaletieť hneď všetkému. Nebuďme prekvapení, ba práve naopak buďme otvorení, ak budú chcieť naučiť oni nás:) Určime im však hranice, pretože sami si ich stanoviť nedokážu. Budujme im zdravé sebavedomie a uistime ich v tom, že ich hodnota nezávisí od počtu lajkov pod fotkou. 

Stalo sa vám niekedy, že ste nerozumeli slovu alebo pojmu, ktorý povedalo vaše dieťa:? Na stránke projektu nájdete slovník pre všetkých dobrých digitálnych rodičov, ktorí chcú svojim deťom viac rozumieť.

Sme vďační, že Barbora prijala naše pozvanie a prišla medzi nás, ale aj všetkým vám, ktorí ste dnes prišli, a bolo vás naozaj veľa, lebo vidíme, že vám tieto veci vám nie sú ľahostajné.

Tešíme sa na ďalšie inšpiratívne stretnutie nabudúce :)