Zdravotníci, ako vám môžeme pomôcť?

Táto otázka viacerým chodí po rozume už dosť dlho. Ponúkame niekoľko možností: napiecť im koláčiky, dobrovoľnícku službu na COVID oddelení a ešte špeciálny bonus. Nech sa páči:

Ako je všeobecne známe, mnohí zdravotníci sú vyčerpaní, na pokraji síl, frustrovaní, bež času a nálady na vianočné prípravy. „Mám kamarátku lekárku, ktorá mi rozprávala, čo všetko zdravotníci zažívajú … Okrem normálnych služieb majú i ďalšie. … naozaj už nemá čas, chuť a ani silu chystať niečo na Vianoce. A ja viem, že má malé deti.“ A tak vznikla iniciatíva „vianočne“ poďakovať zdravotníkom a vzdať im úctu. Ako? Po celom Slovensku vznikajú tímy najmä učiteliek a učiteľov, ktoré pečú koláčiky pre miestnych lekárov, lekárky, sestry a ošetrovateľov. Okrem učiteľov sa však môžu pridať aj ostatní. Preto tu píšeme o tejto ponuke. Kto chce a vie, môže napiecť vianočné pečivo pre zdravotníkov z našej popradskej nemocnice. Podrobnosti o tomto projekte, ktorý zastrešuje Komenského inštitút, sú TU. Kontaktnou osobou pre Poprad je Mgr. Silvia Olejníková, 0907 979 155. V prípade záujmu jej treba zavolať.

Ďalšia ponuka je hlavne pre odvážnych, silných a dobre znášajúcich COVID stres. O čo ide?

Zdravotný personál na COVID oddeleniach zabezpečuje základné veci, rozdá lieky atď., ale nestíha sa pacientom až tak venovať po ľudskej stránke. V súčasnej situácii to jednoducho presahuje ich kapacitné možnosti. Ako nás informovala hovorkyňa popradskej nemocnice PhDr. Sylvia Galajda, preto sa hľadajú dobrovoľníci na COVID oddelenia, ktorí tam budú 4 resp. 8 hodín oblečení v OOPP ochranných skafandroch len tak tráviť čas s pozitívnymi pacientmi, podajú im napiť, budú im čítať, rozprávať sa s nimi… Je to na “červených”oddeleniach, dobrovoľníci teda určite musia byť dospelé osby, očkované, resp. prekonané, zdravé fyzicky aj mentálne. V prípade záujmu podrobnosti vysvetlí riaditeľka ošetrovateľstva v nemocnici Mgr. Zuzana Guthová, 0917 649 488.

Okrem týchto možností všetci môžu zdravotníkom pomôcť úprimnou modlitbou za nich. A tiež tým, že o nich budú rozprávať s úctou a vďačnosťou. Nečítať a nezdieľať “hejterské” príspevky na sociálnych sieťach. Totiž, ako si možno všimnúť, súčasný vírus neškodí len pľúcam, ale jeho vedľajšie účinky smrteľne ohrozujú aj úctu a láskavosť v medziľudských vzťahoch. V prípade, že niekto tieto vedľajšie účinky na sebe spozoruje, nemusí to nikam hlásiť. Postihnutým sa odporúča dotyčné príspevky vymazať, ospravedlniť sa a následne na sebe viacnásobne aplikovať túto časť “Otčenáša”: “odpusť nám, ako i my odpúšťame svojim vinníkom”. Pre zvýšenie účinku je dobré doplniť ho silným a konkrétnym predsavzatím. Podľa situácie je možné v odôvodnených prípadoch prijať aj Sviatosť zmierenia.