Fašiang 2024

10.-11.2. – posledný víkend pred začiatkom pôstu. A to sme my, animátori z oratka a z Veľkej, museli využiť. A tak sme sa v sobotu poobede stretli na fašiangu, ktorý sa rovnako ako po minulé roky konal v oratku. Nielen naše oblečenie, ale aj kázeň o Luníku IX nás uviedla do témy celého večera (a aj noci).

Po skončení omše sa začalo prvé tanečné kolo plné cigánskych tancov. Veselica bola dynamická- dievčatám sa rozkrútili sukne, každí skákal do rytmu rómskej melódie. Bol čas na prestávku a konečne sme si mohli nachvíľu utireť lesklé čelá. Počas nej nás privítali dvaja rómovia. Na oplátku za tanec, zábavu a jedlo od nás potrebovali, aby sme im pomohli vybrať nového vajdu, pretože ten predchádzajúci je už starý a nevládze.

Rómovia, tak ako každý národ majú svoju históriu a tak sme medzi sebou súťažili, kto toho pozná z rómskej kroniky (známej aj ako YouTube) najviac. Po tejto mozog namáhajúcej činnosti sme sa opäť pustili do tanca. Spievali sme a tancovali, až kým nám muzikanti nehrali nielen v ušiach, ale aj v bruchu.Aj na tento problém sme mali riešenie. Večeru od našich skvelých kuchárov. Cigánsku pečienku v žemli zvládli na jednotku.

Zábava sa opäť rozprúdila. A to poriadne. Nejedného z nás ráno potrápila poriadna svalovica.Keď nadišiel ten správny čas, sčítali sa hlasy aby sa rozhodlo, kto sa stane novým vajdom. A nielen to. Zvolili sme si aj vajdovú a najlepšieho róma (najlepší kostým). Vajdom sa stal BJ, vajdovou Petra Husáková a titul najlepšieho róma získal Peter Gončár.

Z takejto skvelej zábavy sa odchádza naozaj ťažko. Môže to potvrdiť každý jeden z nás. Ale vidina mäkkej postele nakoniec zvíťazila a všetci sme sa rozišli domov.Veľká vďaka patrí organizátorom, ale aj všetkým zúčastneným. Vidíme sa opäť o rok.

Fotky nájdete TU