Mladý hrdina z Pakistanu

Saleziánska rodina bude bohatšia o ďalšieho blahoslaveného. Vatikán totiž v týchto dňoch udelil “nihil obstat”, teda súhlas so začatím beatifikačného procesu mučeníctva Akasha Bashira (1994-2015), mladého saleziánskeho odchovanca, absolventa Technickej školy sv. Jána Bosca v Lahaur.

Tento mladý Pakistanec, nar. 15. marca 1994, prišiel o život, keď sa snažil zabrániť samovražednému atentátnikovi vojsť do ich kostola sv. Jána v Youhanabad, kresťanskej časti mesta Lahaur v Pakistane.

V nedeľu 15. marca mal, ako zvyčajne v nedeľu, službu ako dobrovoľný ochrankár pri vchode do kostola. Počas služby sa dozvedel, že niekoľko bojovníkov zaútočilo na anglikánsky kostol, vzdialený cca 500 metrov. Keď sa snažil zabezpečiť priestor pred kostolom, všimol si podozrivého muža, ktorý bežal smerom ku ich kostolu. Bol to terorista. Akash mu zablokoval cestu. Muž mu pohrozil, že má pri sebe bombu, ale mladík sa nedal zastrašiť. Silno ho zovrel, aby nemohol vojsť do kostola. Vtedy atentátnik odpálil bombu. Akash obetoval svoj život, no zachránil vyše sto ľudí v kostole.

Ku jeho hrobu stále prichádzajú ľudia, aby sa modlili a prosili o jeho príhovor. Viac sa dá dočítať TU alebo TU.

Výraz “dávať svoj život” má inú “príchuť” v Pakistane a inú u nás. Ale ako trvalá výzva sa týka aj našich animátorov. Bohu vďaka, že ju prijímajú a “dávajú” svoj život po kúskoch aj do animátorskej služby. :)