Don Bosco Show 2024

Svetlá zhasli, posledný divák sa usadil a rozhovory razom ustali. Najneobyčajnejšia kúzelnícka show sa začala. Kúzelník Marcelo Lupo nie je z tých, ktorí predvádzajú kúzla s kartami či vyťahujú králiky z klobúka. Nie. Je iný, výnimočný. Stiera rozdiely medzi snom a realitou, medzi prítomnosťou a minulosťou. Hneď na úvod nám ukázal sen jedného malého talianskeho pastierika spred 200 rokov. Sen, ktorý priniesol viac otázok ako odpovedí. Viac záhad, ako by bol taký malý chlapec schopný vyriešiť.A tak sme sa s Marcellom vydali zistiť, či sa mu to napokon podarilo a či sa sny môžu stať realitou alebo vždy ostávajú iba snami.

Ocitli sme sa v rôznych historických obdobiach – zažili sme prvú republiku, temné stránky komunizmu ale aj dôsledky pádu tohto režimu. Stretli sme rôzne známe, ale aj menej známe osobnosti, ktorých príbehy sa prelínali s dôsledkami dávneho rozhodnutia. Marcelo nám ukázal aj jedno kúzlo, ktoré bolo priam neuveriteľné – Ukázal nám spomienky jedného z divákov. Toho, ktorý prežil skrývanie sa a utekanie pred členmi ŠTB.

Po predstavení za ním prišli 2 novinárky, ktoré potrebovali jeho pomoc. Za veľmi krátky čas museli napísať reportáž o ľuďoch, o ktorých nevedeli takmer nič. A aký zdroj informácií je lepší, ako prežiť tie najdôležitejšie udalosti z ich životov ešte raz? Marcelo bol našťastie ochotný pomôcť a tak sa Zlatici a Puškárovej podarilo zistiť to, čo potrebovali. A to nebolo všetko! Marcelo nakoniec prezradil, že aj on má časť svojej minulosti prepletenú s týmito ľuďmi. Ukázal nám svoje vlastné spomienky z čias, keď títo ľudia prvýkrát prišli do Popradu a on sám sa ocitol pred rozhodnutím, či sa k ním nepridá. Nakoniec však uňho zvíťazila láska k jeho (teraz už) manželke Jolande.

A kto sú vôbec títo ľudia o ktorých bola celá show? Predsa saleziáni. Rehoľa, ktorá bola založená aj vďaka snu malého pastierika. Rehoľa, ktorá prežila aj tie najkrutejšie časy prenasledovania, mučenia a skrývania sa. Rehoľa, ktorá je u nás na Slovensku presne 100 rokov. Skutočne, sen sa môže stať realitou. Aj saleziánske heslo na tento rok to potvrdzuje – SEN, KTORÝ TRVÁ. Sen, vďaka ktorému veľa mladých našlo vo svojom živote Božiu lásku, prijatie, priateľstvá a mnoho ďalšieho. Sen, vďaka ktorému mohli mladí z Veľkej aj z oratka v nedeľu 4.2.2024 stáť na pódiu v Dome kultúry a priblížiť divákom celý tento príbeh.

Všetkt fotky nájdete TU