Hovory o (ne)obyčajnom kresťanstve
Už ste niekedy rozmýšľali, čo je cieľom kresťanstva? Prečo Boh dopustí vojnu? A ako je možné, že sa dokážu kresťania napriek rozdeleniu zhodnúť aj s neveriacimi na základných morálnych pravidlách?
Na tieto, ale aj na mnohé iné otázky ponúka svoje odpovede známy britský spisovateľ C. S. Lewis.
Preslávený najmä svojou sériou Kroník Narnie je pomerne známym autorom, no o čosi menej sa vie o jeho úvahách, esejách a podcastoch.
Áno, je to tak! C. S. Lewis nahrával počas druhej svetovej vojny, teda už pred vyše osemdesiatimi rokmi, na britskej rozhlasovej stanici BBC podcasty. A práve tieto podcasty vám chcem v tomto článku predstaviť.
V podstate ide o akési krátke úvahy o bežných veciach, ktoré môžu kresťanom vŕtať hlavou, alebo o otázkach, na ktoré môžeme na ceste hľadania Pravdy natrafiť. Samozrejme, Lewis dobre vedel, že sa prihovára širokej verejnosti a preto by ste u neho márne hľadali nejaké vzletné teologické vyjadrenia. A predsa, v jeho slovách je mnoho teologických právd.
Jeho jazyk je ľudový, plný obrazov či prirovnaní a svoje argumenty stavia na logike a rozume. Navyše, ako konvertita dokáže nazrieť aj za naše zabehnuté koľaje a osloviť ľudí, ktorí sa na náboženstvo „necítia“.
Ja osobne na týchto podcastoch oceňujem ich praktický rozmer pre duchovný život a autorovu úprimnosť. Je celkom bežné, že pri čítaní/počúvaní natrafíte na priznanie, že sú tu aj múdrejší od neho, alebo že jeho prirovnanie istej situácie nie je dokonalé. No práve tým pozýva čitateľa, aby rozmýšľal a hľadal spolu s ním.
Na Slovensku tieto podcasty vyšli v zbierke Hovory o (ne)obyčajnom kresťanstve, ale za veľmi zaujímavú alternatívu (i keď v angličtine) považujem aj youtubeový kanál C.S. Lewis Doodle, ktorý si zachoval pôvodnú podcastovú jednoduchosť doplnenú nápaditými kresbami pre lepšie pochopenie. Práve tieto kresby pomáhajú preklenúť jazykovú bariéru aj menej zdatným angličtinárom.
Na záver by som už len dodal, že ide o skutočný poklad kresťanského dedičstva. A hoci jeho slová boli adresované ľuďom pred osemdesiatimi rokmi, nič nestratili na svojej aktuálnosti aj pre dnešné dni. Tak nebojme sa využiť začínajúci pôst na prehĺbenie našej viery a vzťahu s Bohom práve aj takýmto spôsobom. –mi–