Úplné odpustky pre duše v očistci (podľa nových usmernení)

Dávame vám do pozornosti oficiálny preklad dokumentu – dekrétu Apoštolskej penitenciárie, ktorým sa upravujú podmienky získania úplných odpustkov pre zomrelých počas tohtoročného novembra. 

Apoštolská penitenciária s osobitným poverením pápeža Františka ustanovila, že toho roku úplné odpustky pre tých, ktorí navštívia cintorín a pomodlia sa za zosnulých, ktoré bežne platia len pre dni od 1. do 8. novembra, môžu byť presunuté na ďalšie dni, až do konca novembra. Tieto dni si veriaci môžu ľubovoľne vybrať a nemusia súvisle nasledovať za sebou. Súvisí to so zaistením bezpečnosti veriacich.

Dekrét hovorí aj o úplných odpustkoch z 2. novembra, pri príležitosti Spomienky na všetkých verných zosnulých, ktoré môžu získať tí, čo nábožne navštívia chrám alebo kaplnku a pomodlia sa Otče náš a Verím v Boha. Tieto môžu byť presunuté z 2. novembra nielen na predošlú alebo nasledujúcu nedeľu alebo na sviatok Všetkých svätých, ale aj na iný deň v mesiaci november, podľa slobodného rozhodnutia jednotlivých veriacich.

Okrem toho starí, chorí a všetci, ktorí z vážnych dôvodov nemôžu vychádzať z domu, a to aj z dôvodu obmedzení nariadených verejnou autoritou v čase pandémie, môžu získať odpustky na diaľku. Stačí ak sa v duchu spoja so spoločenstvom Cirkvi, zrieknu sa akéhokoľvek hriechu s úmyslom splniť – akonáhle to bude možné – tri ďalšie zvyčajné podmienky (sviatostná spoveď, sväté prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca) a pred obrazom Pána Ježiša alebo Panny Márie sa pomodlia zbožne modlitby za zosnulých. Môžu to byť napríklad:

  • ranné chvály alebo vešpery z Liturgie hodín za zosnulých,
  • svätý ruženec,
  • korunka Božieho milosrdenstva
  • alebo iné modlitby za zosnulých, ktoré sa veriaci radi modlia,
  • alebo sa zahĺbia do meditačného čítania jedného z evanjeliových úryvkov ponúkaných v liturgii za zosnulých,
  • alebo vykonajú skutok milosrdenstva, obetujúc Bohu bolesti a útrapy vlastného života.

_____________________

Sviečka za nenarodené deti. Pozývame Vás 2. novembra, aby ste si zapálili sviečku v oknách u seba doma alebo na cintoríne (po uvoľnení opatrení), či pri pamätníku nenarodeným deťom a k modlitbe. Tento rok je možné „zapáliť“ aj virtuálne sviečku na internete. Kúpou sviečky podporíte činnosť a projekty Fóra života. Cena jednej sviečky je 1 euro. Viac informácii nájdete na plagátikoch, alebo na stránke www.sviecka.forumzivota.sk.